استفاده از فیلتر هوا در جاروبرقی
ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱/۱٧  کلمات کلیدی:

استفاده از فیلتر هوا در جاروبرقی

فیلتر هوا در لوازمی چون جاروبرقی نیز کاربرد دارد. بسیاری از جارو برقی ها از فیلتر هوای هپا به عنوان بخشی از سیستم فیلتر هوای خود استفاده می کنند. استفاده از این نوع فیلتر هوا برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مفید است. زیرا فیلتر هوای هپا ، ذرات ریز مانند گرد و غبار را که موجب تشدید نشانه های آسم و آلرژی می شود را به دام می اندازند و از هوای محیط حذف می کنند.

به منظور اینکه یک فیلتر هوای هپا در جاروبرقی موثر باشد، جارو برقی باید طوری طراحی شود که همه هوای داخل شده به دستگاه از فیلتر هوا عبور کند. به همین دلیل است کهگاها با عنوان  "Sealed HEPA" و یا "HEPA واقعی" نامیده می شود. جارو برقی که دارای برچسب "هپا" است ، ممکن است که دارای فیلتر هوا باشد اما لزوما همه هوا از آن عبور نمی کند. در نتیجه، فیلتر هوای جاروبرقی که با عنوان "HEPA-like" به بازار عرضه می شود، به طور معمول از نظر ساخت و ساز شبیه به فیلتر هوای هپا است اما بازده آن مشابه فیلتر هوا نیست. به دلیل تراکم اضافی فیلتر هوای هپا واقعی ، جاروبرقی هپا نیاز به موتور قوی تری برای تمیز کردن دارد.

برخی از مدل های جدیدتر به نظر می رسد که از مدل های اولیه فیلتر هوا بهتر هستند زیرا قابل شستشو هستند. به طور کلی فیلتر هوای هپای قابل شستشو، گران قیمت هستند. برخی از کارخانه ها استانداردهایی برای فیلتر هوا ارائه می دهند مانند "HEPA 4"، بدون اینکه در مورد معنای آن توضیحی دهند. این امر اشاره به رتبه بندی حداقل ارزش گزارش راندمان (MERV) دارد.این رتبه بندی برای درجه بندی توانایی یک فیلتر هوا در حذف گرد و غبار هوا هنگام عبور هوا از فیلتر هوا استفاده می شود. MERV یک استاندارد است که برای اندازه گیری راندمان کلی فیلتر هوا به کار می رود. مقیاس MERV از 1 تا 20 است، و توانایی یک فیلتر هوا را در حذف ذرات با سایز 10-0.3 میکرومتر اندازه گیری می کند. فیلتر هوا با رتبه بالاتر، نه تنها ذرات بیشتری را از هوا حذف می کند، بلکه ذرات کوچکتر را نیز به دام می اندازند.


 
نارسایی فیلتر هوا
ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱/۱٧  کلمات کلیدی:

نارسایی فیلتر هوا

شایع ترین علت نارسایی فیلتر هوا زمان و استفاده از فیلتر هوا است. یک فیلتر هوا در شرایط معمولی تنها، بین 5 تا 15000 مایل،  بسته به شرایط رانندگی قابلیت کار دارد. در شرایط ویژه، آب و هوای دارای گرد و خاک، یک فیلتر هوا می تواند در یک دوره زمانی کوتاه مسدود شود که منجر به کمبود شدید قدرت خواهد شد. اگر فیلتر هوا خیلی مسدود شود، موتور ممکن است از بین ببرد.

در اغلب موارد، برای برطرف کردن نارسایی فیلتر هوا باید آن را تعویض کرد. اگر چه برخی از انواع فیلتر هوا قابلیت برداشتن، تمیز کردن و نصب مجدد را دارند. این امر در رابطه با فیلتر هوا کاغذی صادق است. البته برخی از انواع فیلتر هوا کاغذی نیز طوری طراحی شده اند که قابلیت تمیز شدن را دارند

.

 


 
طرز کار فیلتر هوا
ساعت ۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱/۱٧  کلمات کلیدی:

طرز کار فیلتر هوا

فیلتر هوا با به دام انداختن برخی از ذرات کوچک  که در بسیاری از محیط ها وجود دارند و در هوا به طور آزادانه جریان دارند، هوا را تصفیه می کند. در سیستم مصرف اتومبیل، فیلتر هوا همیشه در قسمت بالای دریچه سوخت قرار دارد و جریان هوا را جمع آوری می کند.

در سیستم های قدیمی، فیلتر هوا مستقیما در بالای کاربراتور قرار داشت. در مدل های جدید، فیلتر هوا معمولا در جعبه فیلتر هوا در قسمت انتهای بالای سیستم مصرف اتومبیل نصب شده است. در این نمونه ها، ورودی هوا ممکن است بر روی جعبه واقع شده باشد و یا ممکن است از طریق یک لوله که از جعبه به قسمت جلوی اجزای موتور کشیده شده است، انجام شود.

زمانی که هوا ابتدا وارد سیستم ورودی می شود، باید از فیلتر هوا عبور کند. همانطور که هوا از فیلتر هوا عبور می کند، تمام ذرات معلق بزرگتر از منافذ فیلتر هوا که در هوا جریان دارند توسط فیلتر هوا به دام می افتند و هوا بدون این اجزا از فیلتر هوا خارج می شود. این فرآیند در عبور جریان هوا ، مقدار مشخصی محدودیت ایجاد می کند اما زمانی که فیلتر هوا نسبتا تمیز باشد، این مقدار قابل اغماض است.

بدون استفاده از فیلتر هوا، ذرات معلق قادر به ورود به هوزینگ دریچه سوخت شده و سبب سوخت ناقص بنزین می شوند. بسته به میزان ذرات موجود در هوا، این امر به طور بالقوه می تواند منجر به آسیب رساندن به موتور و اجزای مختلف آن شود. بنابراین در این راه فیلتر هوا برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور خود را فدا می کند. در طول زمان فیلتر هوا به تدریج کثیف و مسدود می شود و نیاز به تمیز و یا جایگزین کردن دارد.


 
نحوه تعویض فیلتر هوا
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱/۱٠  کلمات کلیدی:

نحوه تعویض فیلتر هوا

ماشین شما همان اندازه که به سوخت نیاز دارد به هوا نیز احتیاج دارد، فیلتر هوا داخل موتور را عاری از گرد و غبار و حشرات نگه می دارد.توصیه می شود فیلتر هوا را به منظور حفظ منظم جریان هوا و عملکرد صحیح موتور در فواصل زمانی معین تعویض و یا تمیز کنید. فیلتر هوا ارزان است و جایگزین کردن آن آسان است بنابراین شما می توانید به راحتی خودتان آن را جایگزین و نگهداری کنید.

گام اول: فیلتر هوای مناسب برای تعویض فیلتر هوای قبلی تهیه کنید. در واقع فیلتر هوا باید مشابه فیلتر هوای قبلی باشد. در صورت نیاز به کمک از نمایندگی های خوردو کمک بگیرید.

گام دوم: خودرو را در حالت امن قرار دهید. خودرو را پارک کنید. ماشین را بر روی دنده یک و یا پارک تنظیم کنید و سیستم احتراق را خاموش کنید.

گام سوم: کاپوت اتومبیل را باز و محل فیلتر هوا را مشخص کنید. فیلتر هوا معمولا در بالای موتور قرار دارد. در اتومبیل های قدیمی تر که دارای کاربراتور هستند فیلتر هوا معمولا زیر یک پوشش بزرگ پلاستیکی و یا فلزی است. اتومبیل های انژکتوری جدید دارای فیلتر هوا با محل قرار گیری شکل مربع یا مستطیل هستند که بین گریل جلو و موتور قرار گرفته است

تعویض فیلتر هوا

گام چهارم: درپوش فیلتر هوا را باز کنید. شلنگ نگه دارنده سلوک فیلتر هوا را شل کنید. تمام پیچ هایی که درپوش فیلتر هوا را نگه داشته اند شل کنید. برخی از مدل ها دارای پیچ های پره دار هستند، بقیه انواع فیلتر هوا فقط با یک سیستم باز شونده سریع نگه داشته شده اند. تمام اجزا و پیچ  مهره را در جای مطمئن قرار دهید تا بتوانید در مرحله آخر آنها را مجددا در سر جای خود قرار دهید. اگر به مشکل بر خوردید از یک مکانیک کمک بگیرید.

گام پنجم: فیلتر هوا را خارج کنید. در این زمان می توانید جنس فیلتر هوا را تشخیص دهید ( فیلتر هوای کاغذی ، فیلتر هوای روغنی و یا فیلتر هوای پارچه ای ). فیلتر هوا دارای یک قاب رزینی و یا پلاستیکی است که واحد های داخلی را نگه می دارد.فیلتر هوا را به سادگی خارج کنید.

تعویض فیلتر هوا

گام ششم: فیلتر هوا را با روش هایی که در مقاله قبلی گفته شد تمیز کنید و یا در صورت نیاز آن را با فیلتر هوای جدید تعویض کنید.

گام هفتم: فیلتر هوا را در جای خود قرار دهید. مطمئن شوید که فیلتر هوا به درستی در جای خود قرار گرفته باشد.

گام هشتم: در پوش فیلتر هوا را در محل خودقرار دهید. و تمام اجزا و پیچ و مهره های آن را ببندید. از نصب صحیح و امن آن اطمینان حاصل کنید.

گام نهم: فیلتر هوا را به طور منظم به منظور حفظ تنفس اتومبیل برای حداکثر بهره وری بررسی کنید.


 
تعمیر و نگهداری فیلتر هوا
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱/۱٠  کلمات کلیدی:

تعمیر و نگهداری فیلتر هوا

به منظور دستیابی به حداکثر عملکرد  و حداکثر استفاده از سوخت در وسایل نقلیه موتوری، فیلتر هوا باید حداقل سالی یکبار تعویض (یا تمیز) شود. البته این فاصله زمانی همانطور که قبلا نیز گفته شد به میزان مسافت طی شده و محیط بستگی دارد. اتومبیل هایی که در جاده های خاکی و دارای گرد و غبار و مناطق روستایی پر درخت تردد می کنند نیاز دارند فیلتر هوا در اتومبیل خود را دفعات بیشتری در سال تعویض کنند. بهتر است هر چند ماه یکبار فیلتر هوا را بررسی کنید و میزان کثیفی آن را بسنجید. توصیه می شود حداقل هربار که روغن ماشین خود را تغییر می دهید فیلتر هوا را نیز چک کنید.

دسترسی به فیلتر هوا در بسیاری از اتومبیل ها آسان است. در برخی از وسایل نقلیه برای دسترسی به محفظه فیلتر هوا نیاز به پیچ گوشتی است. می توانید برای یافتن محل فیلتر هوا از کتابچه راهنما کمک بگیرید.

بررسی فیلتر هوا

هنگامی که پوشش فیلتر هوا برداشته می شود، فیلتر هوا باید در معرض منبع نور روشن مانند خورشید و یا یک لامپ روشن قرار بگیرد. اگر فیلتر هوا کاملا کدر و غیر شفاف باشد نشان دهنده این است که فیلتر هوا مسدود شده است و دیگر در جذب ذرات جریان هوا موثر نیست. اما در صورتی که نور خورشید از فیلتر هوا عبور کند بدین معنی است که هنوز فیلتر هوا قابل استفاده است.

تمیز کردن فیلتر هوا

تعویض فیلتر هوا

فرآیند تعویض فیلتر هوا بسته به نوع ماشین متفاوت است بنابراین بهتر است از شرکت سازنده خودرو برای این کار مشورت بگیرید. این فرآیند اساسا مستلزم ، بازکردن پوششی که فیلتر هوا در آن قرار دارد، برداشتن فیلتر هوای قدیمی و دفع آن در سطل زباله، جایگزین کردن فیلتر هوا با یک فیلتر هوای جدید و بستن پوشش است.

تمیز کردن فیلتر هوا

گاها به جای تعویض فیلتر هوا می توان فیلتر هوا را تمیز کرد. تمیز کردن فیلتر هوا نیز بستگی به نوع وسیله نقلیه و نوع و برند فیلتر هوا دارد. در بیشتر مواقع تمیز کردن فیلتر هوا شامل:

  • تمیز کردن فیلتر هوا با جارو برقی
  • استفاده از یک ماده تمیز کننده
  • شستشوی فیلتر هوا
  • خشک کردن فیلتر هوا
  • و سپس چرب کردن فیلتر هوا قبل از نصب مجدد آن است.

دستورالعمل تمیز کردن فیلتر هوا در هنگام خرید وسیله نقلیه ارائه می شود.